Відбулась конференція “Як допомогти дитині тут і зараз?”

«І хто ми є? Усі усім мільйони, а хтось комусь однісінький-один.

Тому ми люди, і життя навколо. Тому є людство, нація, сім’я.

Нема на світі в тебе вже нікого. Але у тебе є на світі я»

Ліна Костенко.

Такими вступними словами розпочалась конференція «Як допомогти дитині тут і зараз?», яка відбулася 24 березня 2018 року у приміщенні філософсько-богусловського факультету УКУ. Вона була   зорганізована Комісією УГКЦ у справах родини у співпраці із Службою у справах дітей Львівської міської ради та за підтримки Українського Католицького Університету.

Прийомних батьків,  усиновителів,  наставників об’єднує одна річ – турбота про дитину, яка опинилась в складних життєвих обставинах. Саме для того, щоб  допомогти, підтримати та надихнути таких особливих людей, виник задум такої конференції.

 Дуже важливо мати в житті когось особливого, турботливого, приймаючого, кому  твоє  життя не байдуже, хто ніколи  не зрадить. На жаль,  є діти, які не мають такого друга. Переважна більшість їх живе в державних закладах опіки для дітей-сиріт.

Чим ми, як суспільство можемо допомогти цим дітям?  Звісно ж сім’я та родинний затишок є найкращим місцем для них. Місцем прийняття, турботи, безпеки. Протягом останніх років відбуваються видимі зміни у соціальній політиці, кількість сімей, які усиновляють та беруть дітей на виховання зростає,  частіше потрапляють у сім’ї діти старшого віку та діти з великих сімейних груп.

У родинах, з якими ми співпрацюємо, та під наставництвом, на даному етапі, є значна кількість дітей підліткового віку. Тому, ніби сама по собі, вималювалася головна тема  конференції : «Шалені підліткові будні – чому дорослим важко це витримати?», яку представив Марек Внук, теолог, педагог травми, сертифікований Німецькомовним товариством психотравматологів (Deutschsprachige Gesellschaft für Psychotraumatologie), засновник і керівник Дитячого реабілітаційного центру «Сонячне світло», засновник і тренер «Центру Педагогіки травми», співавтор Практичного посібника для педагогів, вихователів та прийомних батьків «Педагогіка травми».

Черпаючи інформацію із почутого, кожен мав нагоду пригадати,  яким сам був у такому віці, про мрії, бажання, стосунки з батьками . Основний наголос стоїть  на тому, щоб батькам особливих травмованих підлітків,  не вмикати «турбо виховання» в ці останні роки, коли дитина ще є під їх крилом,  адже це слугує руйнуванню стосунків батьки-діти.

У другій половині дня учасники об’єднались у три групи.  Наставники спілкувались із Євгеном Суковським, психологом, поведінковим аналітиком,  який акцентував увагу на тому, що поведінка – це набута річ, а не сама дитина.

 Батьки ж мали нагоду поговорити з Мар’яною Єсип, КПТ психотерапевт у роботі з дітьми, підлітками та дорослими. У розмові з батьками лектор допомогла дорослим усвідомити, що дитині важливо допомогти полюбити себе, та як за вчинками дитини можна побачити «Справжню Дитину».

Надія Кондратюк, координатор програм наставництва під патронатом Уповноваженого Президента України з прав дитини,офіційний представник Кідсейв, США, Ростислав  Тимків, заступник директора департаменту-начальник відділу «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради  та Марія Саквук, керівник проекту «Мій друг-Наставник» Комісії УГКЦ у справах родини, спільно із представниками бізнесу обговорювали  конкретні  шляхи допомоги дитині, яка обирає професію та свій подальший шлях у житті.

На завершення учасники конференції дали зворотній зв’язок, говорячи, що почували себе комфортно в колі однодумців, що для них було корисним почуте, і це, мабуть, найбільше наше спільне досягнення.

Сподіваємось на зустріч наступного року в ще ширшому колі друзів!