Чому мамі не варто ставати найкращою подругою для доньки?

Існують типові материнські помилки, які мають руйнівний вплив на психологію дівчаток, в яких сім’ях вони б не виховувалися. Чому не слід вибудовувати свої стосунки з донькою по типу «ми найкращі подруги»? Пояснює Ольга Романів, психолог.

Причина № 1. Спотворення поглядів на сім’ю
Авторитет можливий в тому випадку, коли дотримується ієрархія між досвідченішим (мати) і менш досвідченим (дочка). Тільки в цьому випадку зберігається повага і прийняття материнської точки зору, незалежно від того, чи поділяє її сама дівчинка.
Прийняття і підпорядкування не одне і те ж, так само як авторитет і влада.
У дружніх відносинах ієрархія неможлива за визначенням. А ієрархія в сім’ї необхідна, причому вона повинна бути заснована на прийнятті та авторитеті, а не на підпорядкуванні і владі. На жаль, деякі мами, зіткнувшись з тим, що дочка-подружка не бажає приймати материнську думку, намагаються підпорядкувати її собі.
Ситуація, коли дівчинка дружить з матір’ю і при цьому спілкується зі своїм батьком як з батьком, спотворює основи сімейної системи в цілому. Дитина так і не зможе зрозуміти, що сім’я – це єдність людей, на чолі якого стоять двоє – дружина та чоловік (мати і батько).
Ще гірші справи, коли між матір’ю і дочкою формується змова і дружба «проти» батька. В такому випадку у дочки деформується уявлення про відносини між чоловіком і жінкою в сімейному союзі.

Причина № 2. Конкуренція
Конкуренція неминуча в стосунках на рівних. Можна помітити, як часто дівчата порівнюють себе з подругами, починаючи з гардеробу і закінчуючи захопленнями і навіть успіхом у протилежної статі. І це нормально! Значить, процес соціалізації йде своїм ходом.
А ось завдання матері – прийняти свою дитину такою, якою вона є. Саме завдяки цьому у дівчинки формується позитивна самооцінка і установка на успіх.
У відносинах «мама – дочка» саме мати провокує бажання конкурувати. Деякі мами розглядають себе рівною дочці, незважаючи на різницю у віці і приналежність до іншого покоління. Виражається це, наприклад, в підлітковому гардеробі, сленгу у мові, прагнення виглядати набагато молодшою за свої роки.
У інших випадках мама може штучно «зістарити» дівчинку-підлітка. Доньці доведеться передчасно подорослішати, щоб стати «підходящою» подружкою. Нерідко це породжує заздрість і ревнощі, найчастіше з боку матері.

Причина № 3. Відсутність материнської турботи
Для візуалізації уявіть собі дерево і згадайте, що предків часто називають нашим корінням. Саме коріння живлять крону, а не навпаки.
Намагаючись зрівнятися в позиції і обміні енергією з дочкою, ви позбавляєте її дитинства.
Особливо часто мами намагаються зробити з дочок кращих подружок під час і після розлучення з чоловіком. Пам’ятайте, що, обмінюючись з нею своїми переживаннями, проблемами і труднощами, ви самі переходите на нижню позицію сімейної ієрархії і насильно змушуєте дочку дорослішати.
Проблеми в тій чи іншій мірі торкнуться будь-якого дорослого, тож дозвольте дочці насолодитися своїм віком. До речі, повернемося до нашого дерева. Його крона створює своєрідний дах, приховуючи коріння від палючого сонця або дощу. При правильній розстановці позицій у відносинах «мати – дочка» остання, ставши дорослою, стане для матері тієї самою кроною, оберегом і надією. А поки роль крони відіграєте саме ви.

Причина № 4. Різниця менталітетів
Мати і дочку розділяє покоління. Добре, коли мама досить сучасна, щоб сприймати тенденції сьогодення. Проте, минулий досвід буде нагадувати про себе. І це є незаперечним плюсом для матері.
Мамі доступні різні погляди і точки зору (якщо вона допускає нововведення в своє життя), що для дочки не зовсім зрозуміло.
Вони завжди будуть мислити різними категоріями, перемішування яких є самообманом.

Причина № 5. Перешкода дорослішання дочки
Це неминуче: ваша гаряче улюблена дитина вирветься з сімейного гнізда і з часом створить своє.
Доньці , яка дорослішає, необхідно відокремлюватися і набувати власного досвіду, щоб також ділитися ним зі своїми дітьми. І дайте відповідь чесно, шановні мами: чи прагнення дружити з дочкою не видає підсвідомого бажання її утримати? Чи не хочете ви, на правах кращої подружки, завжди бути поруч і все контролювати?
Адже подружки ревниво ставляться до секретів один одного, можуть і образитися, якщо якась новина пройшла повз. А ось мати секрети від батьків – одна з ознак відділення, сепарації свого внутрішнього світу від колективного світу сімейної системи.
І відбувається це на користь особистого становлення, розвитку індивідуальності. Які б не були у матері відносини з донькою, пам’ятайте, що основне завдання дівчини – розвиватися, набувати самостійності, здобувати особистий досвід.
Під маскою дружби нерідко ховається материнське бажання втручатися в особисте життя своєї дочки або постійно ділитися з нею занадто інтимними проблемами свого життя. І в таких ситуаціях ваша дочка навіть не має морального права обуритися, відстояти особисті кордони, незалежність – адже ви ж друзі!

Тож, для збереження здорової психіки доньки, нехай кожен залишиться на своєму місці.

 

Джерело: Духовно-психологічна порадня