Поради, як привчити дитину допомагати вдома
Як привчити дитину допомагати вдома дев’ять порад, які можуть стати в нагоді:
1. Робіть разом. Мабуть, найпоширеніша фраза зайнятої мами зазвичай звучить приблизно так: «Іди пограй, будь ласка, я зараз дуже зайнята». Це є серйозною помилкою в важливому процесі виховання справжніх помічників. Не відкидайте малюка, займайтеся домашньою роботою разом. Нехай він залишиться з вами на кухні, дайте йому взяти участь в замішуванні тіста, приготуванні салату або прикрашанні столу. Або покладіть іграшкову прасувальну дошку поруч зі справжньою і «прасуйте» разом. Не розділяйте ваші домашні обов’язки і спілкування з дітьми. Наприклад, прибираючи разом в дитячій кімнаті, розкажіть невелику казку про іграшки, які безуспішно шукали свою улюблену коробку, а знайшли її завдяки маленькому помічникові.
2. Хваліть малюка за допомогу. Заохочуйте чарівними словами, які однаково добре сприймаю і діти, і дорослі: «Тільки ти зможеш виконати цю роботу по-справжньому добре!» Дитина, розуміючи власну унікальність і важливість в процесі збирання фантиків або збирання пилу на полицях, буде щаслива надати вам допомогу в тому, що вона, як відомо, робить краще за всіх.
3. Враховуйте бажання дитини. Поважайте схильності дітей до якоїсь конкретної діяльності. Деяким подобається генеральне прибирання по будинку, інші ж вважають за краще прибирати іграшки або переставляти книги, що вимагає зосередженості і скрупульозності. Нехай кожен малюк робить те, що він найбільше любить. Для досягнення найкращих результатів зробіть список домашніх завдань, які відповідають віку дитини та її здібностям, і дозвольте йому вибрати, які з них він би хотів виконати. Ви можете бути здивовані його вибором!
4. Прибирайте весело. Навіть нудну повсякденну роботу можна легко перетворити в веселе заняття. «Приборкання» пилососа в дитячій кімнаті, миття посуду «чарівними бульбашками» і пошуки «скарбів» в пакетах з продуктами, які мама принесла з магазину. Навіть проста домашня робота може стати цікавою пригодою в житті маленької дитини.
5. Не чекайте високої продуктивності праці. Не чекайте, що маленька дитина зможе відразу виконувати домашню роботу на «відмінно». Тому не сваріться, якщо він розбив тарілку під час миття, поклав вилку в відділ для ложок або перетворив ваш підлогу в корабельну палубу. Підготуйтеся до того, що вам буде потрібно багато чого переробляти після перших спроб маленького помічника. Якщо ж у нього щось не вийшло відразу, тактовно поясніть, як можна виправити помилку.
6. Будьте терплячі. Якщо дитині потрібно багато часу, щоб виконати доручення, які не підганяйте, не заважайте і тим більше не сваріть за повільність, інакше він може злякатися і відмовиться допомагати в наступний раз. А якщо мама завжди буде закінчувати роботу за дітей, то вони не зрозуміють, як важливо доводити почату справу до кінця.
7. Не карайте роботою. Ви зробите велику помилку, якщо будете розглядати домашню роботу в якості покарання за проступок. Дитина не повинна вважати, що прибирає іграшки або миє посуд через те, що зробила сьогодні щось неправильне. Застеляти ліжко, мити за собою посуд, розкладати іграшки по місцях потрібно завжди, незалежно від її поведінки.
8. Не платить за домашню роботу. Ніколи не нагороджуйте дітей грошима за допомогу по будинку. Якщо ви хочете заохотити дитину за відмінно виконану роботу, сходіть всією сім’єю у вихідні в зоопарк, на каток або в цирк. Пам’ятайте, що домашні обов’язки не слід сприймати як предмет торгу. Вони є такою ж природною частиною дитячого життя, як гра, спілкування з приятелями і навчання.
9. Не розподіляйте роботу на дівочу і хлоп’ячу. Часто відбувається так, що дівчатка люблять грати з технікою, а хлопчаки воліють возитися на кухні. Тому не потрібно ділити домашні обов’язки на дві великі групи: для дівчаток і для хлопчиків. І дочка, і син повинні прибиратися в кімнатах, мити посуд, пришивати ґудзики, доглядати за рослинами і навіть вміти забивати цвяхи.