Тайм-менеджмент для батьків і дітей

Бути батьками й будувати кар’єру – прекрасний і цінний життєвий досвід, але він передбачає, що вам доводиться розриватись між двома вимогливими сферами відповідальності, що віднімають багато часу й ніколи не закінчуються. Навчившись планувати власний час і розподіляти домашні обов’язки, ви будете сприяти розвитку самостійності й почуття самоповаги у своїх дітей, і у вашій родині з’явиться більше «сімейного часу».

Поради щодо організації домашнього часу:

  • Використовуйте єдиний календар для запису занять кожного члена сім’ї та тримайте його у зручному місці. Так ви зможете бачити, що буде відбуватись у найближчі дні й тижні. Використовуйте маркери різного кольору, щоби скласти розклад зустрічей, позакласних занять та інших заходів для кожного члена сім’ї. На початку кожного тижня разом переглядайте свої розклади.
  • Проявляйте далекоглядність. На початку кожного тижня приділяйте час для спокійного планування зустрічей і завдань на наступний тиждень. Розподіляйте час реалістично, враховуйте можливі додаткові заходи, які теж знадобиться запланувати. Складіть список справ у порядку пріоритетності. Це дасть вам відчуття контролю над часом робочого тижня, і ви зможете почати його за планом, без напруги.
  • Установіть режим дня вдома. Він заспокоює дітей і полегшує життя дорослим. Розпишіть певний час для виконання домашніх обов’язків, шкільних завдань і прийому їжі. Поясніть готовий розклад дитині й допоможіть їй зрозуміти, чого конкретно ви від неї чекаєте. Так вона набуде впевненості, оскільки знатиме, що відіграє важливу роль у житті сім’ї.
  • Розплануйте, які страви ви будете готувати протягом тижня. Приготуйте кілька страв заздалегідь і заморозьте їх. Подавайте страви у вашому неповторному «сімейному стилі». Попросіть старшу дитину допомагати вам у процесі купівлі та приготування їжі.
  • Приведіть розклад дитини у відповідність із планами сім’ї та побажаннями тренерів і вчителів (вихователів). Наприклад, якщо маленька дитина спить удень у дитячому садку, тоді у вас вивільняється більше часу на ігри після того, як ви заберете її із садка. Якщо дитина старшого віку почала виконувати домашнє завдання ще у школі, у неї з’явиться вільний час після вечері, який ви зможете провести разом з нею.
  • Не переймайтесь. Вам не обов’язково вести домашнє господарство так, як це робили ваші батьки. Не ставте занадто високі стандарти. Встановлюйте реалістичні цілі – для ваших дітей і для себе, щоб одній людині не довелося брати на себе всі обов’язки. Набагато важливіше проводити корисний час з сім’єю та приділяти його собі.
  • Обговоріть з вашим чоловіком (дружиною), як ви будете ділити обов’язки. Виділіть певний час на обговорення того, як кожний з вас бачить ведення домашнього господарства й виховання дітей. Важливо знайти повне взаєморозуміння з приводу взаємних очікувань і поділу обов’язків.
  • Встановіть часові обмеження на користування Інтернетом. Соціальні мережі можуть стати у пригоді батькам, які працюють. Якщо вам треба знайти вчителя музики для дитини або якісну хімчистку, ви можете швидко отримати корисні рекомендації від людей у мережі. Але ви також можете даремно витратити багато годин, відповідаючи на беззмістовні повідомлення, якщо не будете обережними. Встановіть обмеження на час, що проводиться в Інтернеті, наприклад, 20 хвилин на день у робочі дні або два відвідування в день у вихідні дні, й неухильно дотримуйтесь його.

Полегшення ранкової метушні

Час перед виходом з дому на роботу, у школу або дитячий садок може бути неспокійним, але він задає тон решті частини дня. Тому планування й організація – це ключ до хорошого початку дня.

Плануйте напередодні ввечері

Розмірений, спокійний ранок починається напередодні ввечері. Шукайте завдання, які можна виконати ввечері, щоби полегшити ранкову годину пік:

  • Виберіть одяг на наступний день. Запропонуйте дитині самій вибрати одяг на завтра, що дозволить припинити сварки вранці. Не забудьте вибрати і свій власний одяг.
  • Упорядкуйте час прийому ванни. Скоротіть чергу у ванну кімнату вранці, купаючи маленьку дитину ввечері. Вечірній прийом ванни також може бути важливою частиною спокійної процедури відходу до сну. Ви й самі можете виявити, що купання в кінці дня добре розслабляє.
  • Упаковуйте сумку з дитячими речами, шкільний рюкзак, спортивну сумку й робочий портфель напередодні ввечері. Перевірте всі речі, музичні інструменти, спортивний інвентар, документи на підпис батьків, які треба буде взяти на наступний день. Якщо вважаєте це доцільним, віднесіть усе це в машину перед сном. Визначте спеціальне місце біля дверей для ключів.
  • Готуйте обіди на наступний день. Кладіть обідні гроші в кишеню шкільного рюкзака із блискавкою або пакуйте їжу у школу в коробку чи пакет і розміщуйте їх у передній частині холодильника. Кладіть туди ж записки з нагадуваннями ( «Пам’ятай: сьогодні о 15:45 у тебе заняття музикою») так, щоб діти обов’язково їх помітили.
  • Зберігайте пальто, рукавиці, шапки, шарфи, парасольки й черевики в одному місці. Визначте для кожної дитини місце біля дверей, де вона може тримати свої речі, – полицю, кошик або яскравий пластиковий контейнер. Використовуйте картинки, прозорі етикетки або кольорові наклейки, щоб нагадувати дітям, де повинні зберігатись їхні речі. Маленькі діти повинні користуватись полицями й гачками, а не вішалками. Переконайтесь у тому, що дитина може легко дотягнутись до того місця, куди повинна скласти свої речі. (У деяких випадках може допомогти міцна та стійка табуретка.)
  • Заздалегідь готуйте одяг і туалетне приладдя. Переконайтеся, що на колготках немає дірок, а одяг не вимагає лагодження або прання. Переставте речі на полицях у ванній кімнаті так, щоб ті туалетне приладдя, яке ви використовуєте найчастіше, було легкодоступним.

Зробіть ранок спокійним

  • Прокидайтесь раніше. Прокинувшись на 15–30 хвилин раніше, ніж інші, ви зможете спокійно почати день на власний розсуд. Ви зможете без перешкод зробити зарядку, помедитувати, почитати книгу, прийняти душ і вдягнутися.
  • Придбайте кава-машину з таймером. Якщо ви не можете почати день без кави, уранці на вас уже чекатиме готова чашка запашного напою.
  • Видайте всім своїм дітям шкільного віку по будильнику. Установіть будильник на десять хвилин раніше того часу, коли їм дійсно пора вставати. Так у дитини з’явиться запас часу між пробудженням і фактичним вставанням з ліжка, що дасть відчуття відповідальності за самостійне пробудження.
  • Дотримуйтесь позитивних ранкових ритуалів. Сніданок усією сім’єю – чудовий спосіб почати день. Він забезпечить міцну основу й душевну рівновагу кожному члену сім’ї й допоможе більш м’яко увійти у складний ритм навколишнього світу.
  • Звертайте увагу на сімейний ритм. Наприклад, якщо вашій дитині легше спочатку з’їсти сніданок, а потім одягнутись, підкоректуйте її режим так, щоб вона могла діяти у відповідності зі своїми природними перевагами.
  • Делегуйте повноваження. Нехай маленька дитина вранці накриває стіл для сніданку. Зберігайте миски для пластівців і чашки на низьких полицях, щоб вона могла дістати їх. Свої очікування та побажання висловлюйте просто та зрозуміло. Скажіть: «Постав, будь ласка, чашку, тарілку й ложку для себе, мами й тата». Дитині старшого віку можна сказати: «Я хочу, щоб ти заправив ліжко перед тим, як сядеш за стіл», або «Будь ласка, вдягнись до 7:30, щоб ми могли поснідати разом».
  • Дотримуйтесь встановленого вами режиму дня. Коли дитина знає, чого очікувати, вона більш спокійна й готова до співпраці.

Поради про планування й організацію часу для дітей

Батькам необхідно навчати дітей шкільного віку навичок управління та планування часу (засадам тайм-менеджменту), щоб допомогти їм досягти успіху у школі й житті. Поради, запропоновані далі, допоможуть дітям організувати свій робочий день і ефективно проводити час протягом усього року.

  • Плануючи необхідний час, завжди додавай принаймні на десять хвилин більше, ніж ти вважаєш за потрібне для того, щоби підготуватися або дістатися куди-небудь. Ти можеш налаштувати свій годинник на кілька хвилин уперед.
  • Зроби табличку з написом «Не турбувати», яку можна повісити на двері або поставити на робочий стіл, коли тобі дійсно треба зосередитись.
  • Розділяй матеріал на частини! Читай і вчи шкільний матеріал частинами. Розділи книгу або довгий розділ на більш дрібні, зручні для вивчення частини, і признач час для прочитання кожної з них.
  • Визнач час дня, коли до тебе приходять найсвітліші думки, коли ти відчуваєш найсильніше творче натхнення або приплив енергії. Плануй свої щоденні заходи відповідно.
  • Щоб виконувати складні й важливі завдання вчасно, попроси батьків придумати для тебе винагороду, наприклад, особливе частування або похід у кіно.
  • Якщо тобі важко почати виконувати завдання, встанови таймер на десять хвилин і скажи собі, що зможеш припинити виконувати його, як тільки таймер зупиниться. (Швидше за все, ти будеш продовжувати виконувати це завдання.)
  • Якщо ти дуже стомився, не витрачай час даремно, намагаючись учитися або працювати. Краще витрать цей час на сон, щоб відновити сили та продовжити роботу сьогодні або на наступний день.
  • Давай собі принаймні три хвилини часу на те, щоб заспокоїтись і налаштуватись перед виконанням складного завдання. Закрий очі та зроби кілька глибоких вдихів, щоб розслабитись.
  • Якщо ти закінчуєш виконання завдання раніше строку, використовуй час, що залишився, щоби більше прочитати про тему завдання. Знайди хоча б один цікавий факт про цю тему, яким можна поділитися з друзями.

Джерело:Батьківство(childdevelop.com.ua)

Фото: Ліля Гуцол