У Львові презентували переклад нового документу «Катехуменальні напрямні подружнього життя»
Цьогоріч у Ватикані видали документ з вказівками для душпастирів у підготуванні пар до подружжя та їхнього супроводу після укладання шлюбу. Презентація перекладу документа українською відбулась під час семінару з родинної стратегії УГКЦ у Львові.
Видання «Катехуменального путівника душпастирства сім’ї» є реакцією Ватикану на зростання кризових ситуацій серед подруж, зокрема кількість розлучень, зменшення покликань до подружнього життя або неправомірні форми спільного життя. Також Папа Франциск вбачає необхідність у покращенні супроводу священнослужителями пар, які планують вступити в шлюб. Відтак в Україні вже опрацьовують документ для поширення серед душпастирів й мирян, щоб вчасно відреагувати на виклики в сімейному служінні, загострені в умовах війни. Документ з італійської на українську переклав отець Роман Тереховський. Наразі цей переклад ще недоступний для загального користування.
Детальний документу представив директор Єпархіального Інституту душпастирства подружжя та сім’ї св. Йоакима і Анни (м. Стрий) о. Тарас Бабій.
Юрій Підлісний, Голова Комісії УГКЦ у справах родини і мирян, вважає, що такий документ допоможе впоратись з кризою серед подруж, а що важливо, підготувати самих душпастирів правильно підготувати й супроводжувати пари, до подружнього життя:
“Спостерігаючи рівень розлучень серед українців, можемо підсумувати, що більшість українців вступають у шлюб незрілими. Такий документ пропонує реальні кроки до подолання цієї проблеми. Наші душпастирі готові працювати з людьми, які планують створити сім’ю, але їх недостатньо”, – говорить Юрій Підлісний.
Пасторальний вказівник не є готовим курсом передподружнього приготування чи супроводу молодих пар. Як наголошують, такий документ є лише стратегією для організування курсів для передподружніх пар. Катехуменат буде корисним для душпастирів, богопосвячених осіб та усіх, хто працює з нареченими та подружніми парами.
Такий документ, як наголосили, є універсальним для реалізації програми, адже кожна єпархія індивідуально розпрацьовує проєкт Катехуменату подружніх пар, виходячи із власних можливостей та враховуючи власний географічний, культурний та душпастирський контекст. Однак важлива умова – курси, реалізовані згідно з документом, мають підготувати не до теоретичної обізнаності, а до свідомого подружнього життя. Відтак супровід душпастирів передбачає не лише передавання знань, а підтримку подругів після одруження.
У документі прописані фази та етапи підготування людей до створення сім’ї та життя у цінностях. Щоб ефективно формувати сімейні пари в суспільстві, виокремлюють такий етап як передкатехуменальну фазу – тобто віддалене приготування дітей та молоді, говорячи про цінності, уявлення про здорове подружжя та повагу одне до одного. Такі ранні підготування викликані недостатньою компетенцією у вихованні дітей зі сторони батьків, нездоровий приклад стосунків, споживацтвом та статевими стосунками, не з’єднаними з подружньою любов’ю.
Далі існує проміжна фаза для тих осіб, які лише розпізнають покликання до подружнього життя; фаза Катехуменату – праці з потенційними парами, які планують створити сім’ю. Завершальним етапом є обряд заручин. Під час супроводу пар в передподружніх курсах душпастир пояснює богослов’я подружжя, особливості чоловіка та жінки, говорить про статеві стосунки в шлюбі, про турботу та виховання дітей, ознайомлює з викликами й кризами під час спільного життя, а також поетапно привчає до спільної молитви та дотримання літургійних обрядів, якщо пара не практикувала християнське життя. Коли пара вступила у шлюб, душпастир має супроводжувати підтримувати подругів упродовж наступних двох-трьох років. Якщо подружжя переживають кризові ситуації та на межі розлучення, у церкві мають існувати окремі структури, які вчасно реагуватимуть та допомагатимуть парам впоратись з викликами.
Додамо, що документ «Катехуменальний путівник душпастирства сім’ї» в Апостольській столиці вийшов в червні 2022 року. Ознайомитись з оригіналом можна за посиланням.
Підготувала Наталя Стареправо