Ватиканський дипломат: Родинні зв’язки – запорука захисту літніх людей

Виступаючи в ООН після Звіту незалежного експерта про дотримання людських прав літніх людей, представник Святого Престолу вказав на важливість родинних зав’язків у забезпеченні захисту літніх людей у надзвичайних ситуаціях.

11 вересня 2019 р. Постійний Спостерігач Святого Престолу при структурах ООН в Женеві Архиєпископ Іван Юрковіч виступив під час 42-ї сесії Ради з прав людини з нагоди Звіту незалежного експерта про дотримання людських прав літніх людей, особливо в надзвичайних ситуаціях.

Літні люди є найуразливішими в критичних ситуаціях

Архиєпископ Юрковіч зазначив, що літні люди є тими, хто найбільше страждає в критичних ситуаціях, спричинених війнами чи природними катаклізмами. Існує високий ризик того, що їх можуть пограбувати, чи відкинути, вони можуть страждати внаслідок хвороб, інвалідності, а також через відсутність соціального забезпечення.

Посилаючись на Звіт незалежного експерта ООН, ватиканський дипломат вказав на права похилих віком людей, які часто порушуються в надзвичайних ситуаціях: право на житло, на соціальну безпеку, працю, придатне харчування, на охорону здоров’я, захист від насилля та надійну комунікацію.

Святий Престол, за його словами, неодноразово закликав ставити людину з її потребами й соціальними зв’язками в центр законодавчого процесу та діяльності урядових і неурядових інституцій. У контексті надзвичайних ситуацій ця перспектива є ключовою в розробці стратегій, що повністю шанують потреби й права всіх.

Родинні зв’язки запорука захисту літніх людей

Спостерігач Святого Престолу при ООН вказав на ще один важливий аспект захисту прав літніх людей: родинні зв’язки. Цитуючи слова Папи Франциска, з якими він звернувся до учасників загальної аудієнції 4 березня 2015 року, доповідач зазначив, що «цивілізація прямуватиме вперед, якщо зуміє шанувати мудрість, мудрість літніх людей. У цивілізації, де немає місця мудрості похилих віком, чи де їх відкидають, бо вони створюють проблеми, це суспільство несе в собі вірус смерті».

Родина, за словами архиєпископа Юрковіча, – це найкраща мережа безпеки для літніх людей як у нормальних, так і в надзвичайних ситуаціях. Тому в плануванні стратегій, спрямованих на подолання критичних ситуацій, потрібно брати до уваги суттєву природу й динамічну роль родини.

“ Будь-які ініціативи, протоколи, чи плани дій, підтримані міжнародними установами, чи неурядовими організаціями, – наголосив він, – повинні шанувати й включати роль сім’ї в наданні допомоги, а також захищати людей на кожному етапі їхнього життя. ”

Не перешкода, а потенціал у відбудуванні

На завершення Постійний Спостерігач Святого Престолу при структурах ООН зазначив, що в надзвичайних ситуаціях, коли певний народ ризикує втратити свою культурну ідентичність, традиції та мову, літні люди стають не перешкодою, а основним елементом відродження тих спільнот. «Їхні голоси також повинні бути почуті, – додав він, – їхній потенціал та досвід можуть допомогти відновити соціальні зв’язки та місцеві структури».