60 способів покращити стосунки з підлітками

 

Підлітки можуть здаватися самостійними і незалежними, але насправді цей вік – дуже вразливий період. Підлітки – це вже не маленькі діти, але ще не дорослі. І вони все ще потребують міцних і добрих відносин з близькими дорослими. Ми пропонуємо вам ідеї, як можна зміцнити стосунки і підтримати дітей, які підростають.

  1. Слухати і чути, утримуючись від зайвих порад і в’їдливих коментарів.
  2. Щиро цікавитися його / її захопленнями, музикою, хобі (навіть якщо дорослому вони не дуже цікаві).
  3. Влаштовувати «сімейний день», коли вся родина збирається і проводить час разом. Можна попросити дитину написати на невеликих листках цікаві заняття, які їй подобаються (похід в кіно, прогулянка, відвідування певних місць, гра в футбол, похід з мамою в салон краси і т. д.) і які вона би хотіла здійснити разом з сім’єю, скласти ці папірці в банку, на кожен «сімейний день» витягувати один або кілька з них і втілювати в життя ці побажання.
  4. Переглядати разом сімейні фотографії.
  5. Влаштовувати виїзди, де можна побути разом всією сім’єю.

  1. Приймати командну участь в сімейних заходах (наприклад, сім’я може брати участь командою в спортивному орієнтуванні, квестах, грі в боулінг і т. д.).
  2. Займатися чимось разом: їздити в походи, на риболовлю, займатися єдиноборствами, разом сходити до стиліста, на манікюр, до косметолога, підібрати гардероб.
  3. Скласти ТОП-10 цікавих ідей для спільного проведення часу і поступово втілювати їх в життя.
  4. Запитати у дитини, чим би вона сама хотіла зайнятися з сім’єю.
  5. Проводити сімейні зустрічі з близькими і далекими родичами та іншими дорослими, на яких будуть спільні об’єднуючі заняття для всіх поколінь.
  6. Допомагати дитині налагоджувати відносини з іншими близькими дорослими, яким ви довіряєте.
  7. Спробувати налагодити стосунки з батьками друзів дитини і проводити спільні свята, прогулянки, вихідні, поїздки.
  8. Цікавитися друзями дитини, запрошувати їх в гості, грати в настільні ігри або займатися будь-якими заняттями, які допоможуть ближче познайомитися з друзями дитини і налагодити відносини між ними і вашою родиною.
  9. Регулярно годувати всіх приятелів підлітка (їжа – це один з основних способів підтвердження своєї Турботливою Альфи).
  10. Допомагати там, де підліток потребує допомоги, наприклад в навчанні, сходити разом до лікаря і т. д. (Вони вже дуже самостійні, але все ж потребують підтримки).
  11. Знайти спільні інтереси для сімейних вечорів: настільні ігри, кросворди, загадки, спільне читання, перегляд і обговорення фільмів і т. д.
  12. Імпровізувати і пропонувати турботу там, де підліток її не очікує: запросити його на обід в кафе, приготувати улюблений сніданок, спекти торт, напекти смішних млинчиків (як в дитинстві) і т. д. Не так важливо, яке саме це заняття, важливий момент приємної несподіванки і прийняття до уваги інтересів підлітка.
  13. Влаштовувати спільні активні прогулянки: спорт, велосипед, ролики, походи, прогулянки в парку і т. д.
  14. Оплатити квитки на який-небудь дорогий і бажаний концерт (ще краще, якщо концерт в іншому місті) і піти разом.
  15. Запропонувати разом спробувати щось нове. Це може бути що завгодно – від польоту на повітряній кулі або кінної прогулянки до спроби навчитися їсти китайськими паличками.
  16. Піклуватися: збити подушку, застелити ліжко, допомогти зібрати речі.
  17. Допомогти йому знайти дорослих наставників, тренерів, які можуть навчити його чогось цікавого і заодно стати дорослими друзями.
  18. Організувати похід в магазин, де дитина сама вибере речі, які їй сподобалися (навіть якщо дорослому вони не до душі).
  19. Влаштувати спільну фотосесію або запропонувати сфотографувати дитину.
  20. Запропонувати разом приготувати улюблену страву.
  21. Попросити допомоги в побутових справах, наприклад полагодити кран або щось відремонтувати з татом.
  22. Подарувати відвідування майстер-класу на цікаву тему. Можливо, дитина давно хотіла навчитися знімати відео для блогу, зробити свій сайт, щось змайструвати в гончарній або столярній майстерні, навчитися шити зі шкіри, готувати, спробувати себе в ролі журналіста або зробити щось іще.
  23. Обговорювати і залучати дитину до розмови, цікавитися її думкою на якісь дорослі теми, наприклад, про те, що відбувається в країні або в світі, про екологію і т. д.
  24. Вибрати день в тижні, коли сім’я проводить час разом і без ґаджетів. Якщо не виходить цілий день, це може бути година або кілька годин.
  25. Зробити щось добре для інших разом: допомогти в притулку для собак, змайструвати шпаківню, купити продукти бабусі – будь-яку справу, яка може вас об’єднати.
  26. Разом покататися на машині по нічному місту.
  27. Затіяти разом перестановку вдома.
  28. Повісити на видне місце (наприклад на холодильник) списки бажань для всіх членів сім’ї, в які кожен може записувати, які подарунки він хотів би отримати. Несподівано виконувати бажання дитини (у міру можливості, звичайно). Можна домовитися про те, що бажання можуть бути як матеріальні, так і такі, що не потребують великих витрат (наприклад відвідування якихось місць).
  29. Разом скласти генеалогічне дерево сім’ї, зібрати фотографії із сімейних архівів, розпитати родичів про цікаві факти з життя когось із предків.
  30. Разом скласти календар майбутніх свят, днів народження родичів і друзів дитини, допомогти спланувати і підготувати подарунки.
  31. Разом зварити глінтвейн (безалкогольний) або приготувати смачні коктейлі.
  32. Разом посадити дерева.
  33. Навчитися робити цікавий фокус і потім навчити дитину.
  34. Скласти список своїх улюблених пісень і попросити скласти дитини свій (потім можна завантажити ці пісні в домашній програвач).
  35. Розповідати про своє дитинство, свої помилки, переживання, проблеми й радості того часу.
  36. Згадати дитинство і подуріти: разом подивитися дитячий мультик, покататися на каруселях, гойдалках, пограти в сніжки – адже всі ми в душі діти.
  37. Запланувати спільну подорож і заздалегідь подивитися фільми або почитати книги про це місто або країну.
  38. Почитати або подивитися з дитиною цікаві молодіжні блоги.
  39. Навчити тому, що ви вмієте самі.
  40. Попросити дитину навчити чогось вас, чого ви не вмієте.
  41. ​​Збити подушку на ніч, заправити ліжко, посадити поруч улюблену іграшку або зробити щось ще приємне, проявити турботу.
  42. Зустріти, провести, підвезти на машині.
  43. Підкласти в кишеню шоколадку, цукерку, сухофрукти, горішки або невеликий перекус перед дорогою.
  44. Не викидати старі блокноти та зошити, колекцію каменів та інші речі, які дитина чомусь досі зберігає.
  45. Ненав’язливо висловити підтримку перед важливими подіями і після них (відправити смс, покласти записку в кишеню, запитати, як пройшов день і вислухати).
  46. Цікавитися щоденним життям дитини, зберігаючи за нею право не говорити про те, про що вона говорити не хоче, але підтримуючи відчуття, що на вас в будь-який момент можна покластися чи попросити про допомогу.
  47. Передавати дитині відповідальність за ті сфери її життя, з якими вона справляється, і допомагати там, де ще не все виходить.
  48. Зберігати довірені вам секрети і не обговорювати дитини з іншими в її присутності.
  49. Запитувати дозволу, перш ніж опублікувати в інтернеті або комусь показати фотографії дитини.
  50. Не критикувати зовнішність, одяг, нову зачіску (можна обговорювати і говорити про те, що у вас інша думка, але підбирати делікатні слова).
  51. Порадитися, перш ніж прийняти рішення, що стосується дитини.
  52. Допомагати приймати зміни тіла, яке дорослішає і зміни голосу: поговорити, подарувати хороші і делікатні книги про зміни, що відбуваються.
  53. Не забувати привертати увагу підлітка: посміхатися, обіймати і проявляти увагу не тільки, коли вам щось потрібно від дитини.
  54. Пам’ятати, що у кожного є право на помилки.
  55. І, звичайно, частіше говорити прості і приємні слова, нагадувати про те, що дитина вам дорога і улюблена.

 

Переклад з російської

Джерело: Юлія Варлакова,http://alpha-parenting.ru/2018/04/16/bolee-60-sposobov-uluchshit-otnosheniya-s-podrostkami/