Вплив батька на формування образу Бога у дітей

Діти формують свій образ Бога на основі образу власного батька, тому батько повинен намагатися бути відображенням Бога. Якщо виділити три Божі ознаки – Бог  є, має силу і є Любов’ю – то можна поділити батьків на 4 типи: батько неприсутній, батько слабкий,  батько нелюблячий і батько, який відображає Небесного Отця.

Відсутнім батько може бути принаймні двома способами: фізично і психічно. Через фізичну відсутність батька дитина позбавляється одної з двох осіб, які повинні для неї бути відображенням Бога, позбавляється чоловічого взірця. Психічна неприсутність має місце тоді, коли батько багато працює і не має психічного контакту з дитиною. Одною з причин психічної відсутності батька може бути помилкове уявлення щодо поділу ролей у подружжі, внаслідок чого мужчину усувають від домашніх справ.

Слабкий батько – це мужчина, який не дозрів до ролі батька, не готовий до відповідальності за себе і за сім’ю. Часто дружина виконує для такого чоловіка роль матері. Такий батько не забезпечує дитині почуття захищеності.

Нелюблячий батько виявляє свою любов лише у тому випадку, коли дитина виправдовує його сподівання. Нестача любові часто проявляється через фізичне і психічне насилля, яке руйнує особистість дитини, призводить до депресій і неврозів. Окрім того, діти вчаться самі застосовувати силу й агресію у важких ситуаціях. Люди, які зазнавали насилля часто уявляють Бога як того, хто постійно за ними спостерігає і карає.

Батьки, які намагаються бути відображенням Небесного Отця допомагають дітям створити образ люблячого і завжди вірного Бога. На основі трьох названих вище Божих ознак можемо описати доброго батька родини. Перш за все він мусить просто бути, мешкати разом з дітьми. Він повинен проводити з ними час, брати участь у їх вихованні, бути для них доступним. Крім того, йому слід навчитися спілкуватися з дітьми, знаходити з ними спільну мову. По-друге, батько повинен бути для дітей опорою, авторитетом, забезпечувати їм почуття захищеності. Він має бути взірцем поведінки, ставити вимоги не лише іншим, але й собі, працювати над власним розвитком. І найважливіше – батько повинен любити і поважати. Це батько завжди вірний, чуйний і милосердний.

На основі статті: M. Braun-Gałkowska, Ojciec rodziny – odwzorowanie Ojca

Підготувала Катерина Ванькович