5 порад як допомогти чоловікові “включитися” у батьківство

Будь-яка жінка хоче, щоб її чоловік приймав активну участь у вихованні їхніх дітей. Іноді все виходить само собою, і залишається тільки радіти, дивлячись на турботливого батька. А буває так, що чоловік ніяк не може прийняти свою нову роль, і іноді це відбувається тому, що сама жінка занадто поглинута материнством.

Під час вагітності майбутня мама відчуває, як дитина росте всередині неї, відчуває її рухи, знає, коли вона спить, коли не спить. А що ж тато? Він бачить тільки зовнішні зміни, і вже на етапі вагітності відчуває, що між цими двома є особливі взаємини, з яких він начебто виключений. Навіть якщо чоловік буде щохвилини цікавитися станом коханої жінки і свого сина чи доньки, все-одно він в цій ситуації залишається трохи в стороні.

Але ось дитина народжується і молода мама жадає залучити партнера до активного батьківства. Однак, часто єдиним засобом в її арсеналі стають нотації і моралі про те, в чому саме не правий молодий батько і як потрібно виховувати дитину. Кому захочеться слухати нескінченні коментарі про себе, як про невмійка? Чоловік же часто просто не знає, як йому діяти. Протягом сотень років людської історії йому приписувалася роль добувача і годувальника сім’ї, але ніяк не вихователя. Сучасне суспільство, як це не дивно, недалеко пішло від цих уявлень. Молодому чоловікові потрібно вчитися бути «включеним батьком», і якщо не дати йому шансу зробити це, він так і залишиться в стороні.

Як допомогти татові повноцінно брати участь в житті малюка?

Пропонуємо 5 цінних рекомендацій від психолога Олени Новосьолової.

1. Будьте разом з самого початку. Як би вам не хотілося подбати про свого партнера, взяти на себе всі побутові клопоти, як це свого часу зробили мама, бабуся і інші жінки вашої родини, не “виселяйте» його на диван, не усувайте від зміни підгузників і нічних підйомів. Тато може не гірше за маму доглядати за дитиною.

2. Розділіть з партнером почуття, пам’ятайте про них. Коли ви на словах говорите про довіру, а на ділі вихоплюєте дитину з рук рідного батька, у людини виникає відчуття дисонансу. Молодим мамі і татові однаково страшно зробити з немовлям щось не так. Але, якщо у одного з них з’являється батьківський досвід, а в іншого – ні, то це рано чи пізно призведе до відчуження в парі, а потім і до інших проблем у родині.

3. Дозволяйте татові піклуватися про дитину. Коли батько підкидає малюка до стелі або взимку намагається нарядити його в «осінню» шапочку, не поспішайте хапатися за серце і втручатися в процес. Дайте йому шанс розібратися без вашої участі. А щоб не стримуватися щосили від важких зітхань і ненавмисних вигуків, підіть на кухню і заваріть собі смачний чай. У вас теж є право на паузу.

4. Введіть у сім’ї «мамину годину». Щодня залишайте тата на певний час наодинці з дитиною. «Година» в цій фразі – умовне поняття. У вашій родині це може бути і 2, і 3 години – стільки, скільки ви з партнером вважаєте за потрібне і можливе. Домовтеся з подружкою випити кави, запишіться на манікюр, купіть квиток в кіно на дівочу мелодраму. Перший раз буде складно проводити час в своє задоволення і насолоджуватися тим, чим ви займаєтеся. Рука буде, швидше за все, тягнутися до телефону, щоб дізнатися, чи все в порядку у ваших рідних. Але якщо вдасться стримати свої пориви і ввести таку годину не вдома за правило, ви будете здивовані, як зміняться в кращу сторону стосунки всередині вашої родини.

5. Делегуйте відповідальність за дитину і отримуйте від цього задоволення. Під час вагітності у мами з дитиною формується своє розуміння «ми». Якщо тато з перших днів нарівні з коханою жінкою доглядає за малюком, то у нього з сином або донькою також складається свій союз. Третє «ми» в сім’ї – це час наодинці між подружжям. Всі ці зв’язки між близькими людьми однаково важливі.

Нам би дуже хотілося, щоб ці рекомендації допомогли. Пам’ятайте, що ви з чоловіком перебуваєте на одному боці барикад. Підтримуйте один одного замість того, щоб критикувати, і зміни на краще обов’язково прийдуть у життя вашої родини.

 

Переклад з російської.

Рекомендації психолога Олени Новосьолової