Як ми порушуємо особисті кордони дитини


Чим старшими стають діти, тим важливіше налагодити з ними контакт і враховувати їхню думку і почуття з найрізноманітніших питань. Як це зробити? Перш за все, зрозуміти, в яких ситуаціях ви найчастіше порушуєте кордони дитини, щиро вибачитися перед нею і почати діалог на цю тонку тему.

  • Кордони тіла. Більшість людей не люблять, коли їх торкаються без дозволу. Мова йде не тільки про безцеремонних знайомих, а й про дотики чужих людей в транспорті або про занадто близькі відстані в черзі. Дітям також не завжди приємно, коли їх раптово хапають, обіймають і цілують. Якщо дитина виривається і пручається, не варто наполягати. Важливо поставитися до її відмови від тілесної взаємодії в даний момент з розумінням і повагою.
  • Кордони почуттів. Батькам не просто прийняти яскраві емоції дитини, з якими вони внутрішньо не згодні. Наприклад, складно дозволити школяреві злитися на справедливу «двійку» або дозволити малюкові цуратися старенької бабусі, яка півтори години їхала, щоб поглянути на правнука. Але дитина має повне право на власні почуття. Ми можемо обмежувати її поведінку, але не емоції.
  • Кордони стосунків. Коли мама і тато сваряться, кожен з батьків може наполягати, щоб дитина прийняла його сторону. Того ж самого часто хочуть від дітей в конфліктах між старшими і молодшими родичами. Коли дитина підростає, батьки намагаються підібрати їй «правильних» друзів і заборонити спілкуватися з тими, хто їм з якихось причин не подобається. Насправді, важливо пам’ятати, що діти – це окремі люди. Як вони будують свої стосунки з іншими – це їх особиста справа.
  • Кордони особистого простору. Цей пункт – найчастіший привід для сімейних конфліктів. Батькам важливо запам’ятати, що не можна без дозволу брати речі дитини, перевіряти її телефон, наводити порядок в її кімнаті, читати її щоденники і акаунти в соціальних мережах. Якщо ви порушили межі особистого простору дитини, важливо вчасно вибачитися і постаратися більше так не робити.
  • Кордони здатності до розумних суджень. Особливо гостро на неповагу в цьому напрямку ображаються підлітки. Мало кому подобається, коли йому читають нотації, нав’язують свою думку і наполягають на певній точці зору. Коли з людиною так поводяться, вона зазвичай відчуває себе маленькою і дурною. Дитина не виняток з цього правила.
  • Кордони особистих планів. Батьки часто не помічають, як відривають дитину від її занять і змушують зробити те, що в даний момент їм здається важливим. Неначе діти самі не в змозі розставити пріоритети і прийняти вірне рішення. Іноді мама і тато так захоплюються плануванням за свою дитину, що вибирають йому не тільки гуртки, в яких вона повинна, на їхню думку, займатися, але і майбутню професію, подружжя, місце проживання.
  • Кордони цінностей. Мамі і татові здається, що в першу чергу вони повинні передати дітям свої базові цінності, а вже потім забезпечити все інше. Як же батькам прикро, коли виявляється, що дитина – це окрема особистість зі своїми поглядами на життя.

Пам’ятка від Людмили Петрановської

Переклад з російської.

Джерело