10 простих способів наблизити дітей до Бога

 

Бути батьками означає нести відповідальність не лише за фізичне і моральне виховання дітей, але й за їх духовний зріст, про який слід дбати ще від моменту їх зачаття. Часами батьки можуть не знати ЯК це робити, їм це може здаватись чимось складним. Однак це зовсім не складно, і ми пропонуємо Вам 10 простих способів як наблизити дітей до Бога.

«Чи прагнемо ми зрозуміти «де» є наші діти на своєму шляху? Чи знаємо ми де є їх душа? І, перш за все: чи хочемо ми це знати? Чи переконані ми, що вони насправді не чекають на щось інше?» (Папа Франциск)

  1. Молись вголос під час вагітності

Дитина в утробі матері чує голоси навколишніх, тому важливо, щоб миті нашої молитви були якомога спокійніші і тихіші. Вибери зручне місце, де тебе не будуть перебивати чи заважати тобі. Для молитви можеш використати образок Ісуса або Богородиці, щоб твої думки були зосереджені на молитві. Нехай твоя дитина відчує, що цей момент – особливий для вас обох. Під час молитви можеш погладжувати свій живіт, щоб дитина відчула, що ця молитва стосується її також.

  1. Бери дітей з собою на Службу Божу

Дехто вважає, що маленькі діти заважають під час Служби Божої, бо вони голосно плачуть, шумлять, створюють дискомфорт іншим і просто не можуть довго стояти на одному місці. Однак варто брати дітей з собою до церкви кожної неділі так само, як ви це робили до їх народження. Якщо твоя дитина ще немовлятко і плаче, спробуй заспокоїти її, погодувавши; якщо дитина трохи старша і вже повзає чи ходить, і «закатує» істерики,­– виведи її з церкви і трошки прогуляйся, поки вона заспокоїться, а тоді повернись на Службу. Якщо твоя дитина вже свідома того, що кожної неділі ви ходите до церкви, і не хоче стояти спокійно, верещить чи лягає на підлогу, виведи її з храму, нахились до її рівня і спокійно та м’яко поясни для чого ви сюди прийшли і чому важливо поводитись чемно під час Служби Божої. Якщо будеш щипати дитину під час істерики, якщо насилу виштовхуватимеш з храму, «вбиватимеш» поглядом чи кричатимеш за межами храму, то дитина може просто зненавидіти кожну неділю. Вони – діти, а ми маємо ставити себе  на їх місце. В їх віці вони не можуть довго стояти на одному місці чи бути зосередженим на чомусь більше 20 хвилин. Можливо, тобі доведеться під час Служби вийти надвір з дитиною 10 разів, щоб заспокоїти її і повернутись назад. Не здавайся, бо хоч вони ще малі, але вже добре знають як можуть нами маніпулювати. Важливо, щоб вони зрозуміли, що, незважаючи на те, скільки разів ви вийдете з церкви, ви все-одно повернетесь до храму, поки не завершиться Літургія.

  1. Молись з дітьми перед сном

Місце для цього можна вибрати різне, наприклад – біля їх ліжка. Станьте на коліна і моліться. Коли діти ще малі, їх усе вражає і їм все цікаво; вони мають здатність імітувати як добре, так і погане. І, швидше за все, поки ви молитиметесь, вони будуть намагатись привернути твою увагу; вони будуть говорити так, наче це ти їх заохочуєш це робити, вони будуть співати, витягати іграшки чи тягнути тебе за одяг.Скористайся цією нагодою, щоб пояснити їм ЩО ти робиш і запроси приєднатись до тебе в молитві. Скажи нехай повторюють за тобою чи запитай: «За що ти хочеш подякувати Богові сьогодні?» «Чи хочеш сказати щось Марії разом зі мною?» Побачиш, що ці питання їх здивують. Навчи дітей як робити знак хреста. Намагайся не затягувати час молитви, бо їм може набриднути і вони захочуть займатись чимось іншим. Якщо твоє дитина ще дуже мала, візьми її ручку і допоможи перехреститись, а тоді молись разом з нею.

  1. Познайом їх з образом Ісуса і Марії

Кожен католик повинен мати вдома свій «вівтар». Він не мусить займати багато місця, однак це має бути особливе місце, видиме і доступне для усіх членів сім’ї. Дуже важливо, щоб наші діти бачили образ Ісуса, Марії і святих. Діти вчаться дуже швидко, і дуже важливо навчити їх якомога більше до віку 5 років. Невелике розп’яття чи ікону з зображенням Ісуса, Марії, святих чи Ангела-охоронця можна повісити в кімнаті дитини і пояснити, хто на ній зображений.

  1. Дозволь дітям вибрати фільм чи книжку про Бога

Усі діти люблять дивитись мультфільми і читати казки. Включай дитині мультфільми на біблійну тематику, наприклад «Ковчег Ноя», «Давид і Голіят», «Добрий самарянин», «Блудний син», «Історія Йосифа і його братів», «Чудеса Ісуса», «Принц Єгипту» і т.д. Існує багато книжок, які вчать дітей біблійних історій і пропонують кольорові ілюстрації для кращого сприйняття. Можна запропонувати дитині розмальовки на біблійну тематику (їх можна придбати або знайти в інтернеті). Однак ніколи не змушуй дитину до цього і не карай, якщо вона не хоче читати цю книжку, дивитись цей мультик чи інше. На вихідних можеш запропонувати дитині піти з тобою в магазин і вибрати ту книжку чи мультик, яку дитина сама захоче. Це – простий і веселий спосіб навчити дітей про життя Ісуса, Марії і святих.

  1. Дозволь дітям брати участь в церковній діяльності

Якщо у вашій церкві проводять катехизацію для дітей, нехай твоя дитина ходить на ці заняття. Якщо дитина любить співати, запиши її в церковний дитячий хор. При храмі є драм.гурток і дитині подобається брати участь у виставі, нехай стане учасником. Якщо в школі збирають одяг і продукти для потребуючих, поясни дитині чому ми маємо допомагати ближнім. Ніколи не забороняй дитині брати участь в такій діяльності, якщо вона хоче цього; дозволь їй набути цей досвід і завжди позитивно стався до її досягнень та пригод. Говори дитині про те, що Богові подобається її добра поведінка і солідарність, а також скажи, що пишаєшся бути її мамою/татом.

  1. Покажи своїм дітям, що є діти, які не мають усього необхідного

Привести дитину у фонд чи заклад, що займається допомогою іншим – це чудовий досвід для усіх задіяних: для дітей, яким допомагаємо, для наших дітей, для нас самих. Допомагаючи своїм дітям побачити, що світ – це не ідеальне місце, і що не всі діти мають дім, маму і тата, ми допомагаємо відкрити серця наших дітей. Ви можете відвідати фонд, який допомагає безпритульним дітям і сиротам чи відвідати дитячу лікарню. Всі діти заслуговують на те, щоб їх любили і почули. Дозволь своїй дитині отримати такий досвід хоча б двічі на рік. Організуй гру в футбол, перегляд фільму чи просто зустріч-знайомство. Таким чином твоя дитина зрозуміє, що не всі діти мають такі привілеї як вона; вона навчиться ділитись з іншими, вважати усіх рівними та стане свідомою дитиною, яке буде хотіти допомагати іншим.

  1. Навчи дітей цінувати природу

Для того, щоб навчити дитину милуватись горизонтом, не обов’язково везти її в Норвегію чи Ірландію. Достатнього всього однієї квітки, щоб навчити твою дитину, що Бог присутній в кожному творінні, навіть в найменшому; в небі, в морі, в зірках, в місяці, в деревах, в горах. Можеш запитати дитину як сильно, на її думку, Бог її любить; можеш дати підказку – нехай дитина спробує порахувати зорі чи подумати наскільки глибоке море. А тоді скажи, що любов Бога така ж незліченна як зорі на небі чи пісок на березі моря. Важливо, щоб діти знали, що усе, що нас оточує, створив Бог. Подорож в інше місто чи країну може стати чудовою нагодою, щоб поговорити з дітьми про Бога.

  1. Навчи дітей, що набагато приємніше давати, ніж отримувати

Різдвяний період – прекрасний час для цього. Є два способи як це зробити. Перший – придбати одяг чи іграшки для потребуючих дітей, щоб і вони могли святкувати. Інший – попросити своїх дітей пожертвувати свої іграшки, які ще в доброму стані, але якими вони вже не бавляться. Дітей треба залучати до усіх етапів цього процесу – від вибору і придбання іграшок, до загортання в подарунковий папір і передачу отримувачам. Таким чином вони зрозуміють, що не так то й легко усім щось отримувати, і що не усі діти можуть радіти тими привілеями, які ми, батьки, даємо своїм дітям. Такий вияв щирості можна здійснювати впродовж усього року; важливо – передавати нашим дітям любов до тих, хто її найбільше потребує. Коли вони передадуть подарунок, запитайте їх як вони себе почували, коли передали подарунок іншій дитині, чи що їм найбільше сподобалось. Бога можна знайти в різний спосіб; навчіть їх скільки радості можна отримати від того, коли щось віддаєш, а не отримуєш.

  1. Навчи дітей дякувати

Сніданок, обід чи вечеря можуть стати чудовою нагодою для того, щоб навчити дитину дякувати Богові за усе, що Він нам дає, включаючи їжу на столі. Можна сказати простими словами: «Боже, благослови нас і їду, яку ми будемо споживати. Дякуємо за те, що кожного дня дбаєш про нас. І просимо: дай хліба тим, хто його не має. Амінь».  Пам’ятай, що твій приклад – це найкращий спосіб навчити дитину; стань для неї прикладом для наслідування і дякуй Богові за все. Попроси дитину повторити за тобою, і побачиш, що дуже скоро вона навчиться робити це сама.

Джерело: catholicnews.org.ua